• DOLAR
  7,9993
 • EURO
  9,5122
 • ALTIN
  464,38
 • BIST
  1.321
İstanbul’da Hava Kirliliğinde İyileşme Var

İstanbul’da Hava Kirliliğinde İyileşme Var

İstanbul Büyük Şehir Belediye hava kalitesi izleme sorumlusu Muhammet Doğan, Korona virüs sebebiyle İstanbul’da alınan tedbirlerden dolayı, ”Hava kirliliğinde yüzde 30 ile 50 arasında bir iyileşme var” dedi.

Hava kalitesindeki iyileşmenin, özellikle trafiğe çıkan araç sayısının azalmasıyla direkt olarak ilgili olduğunu altını çizen Doğan “Emisyon kaynakları da azalınca hava kirliliği değerleri düşmüş oldu.

Birçok ölçüm istasyonunda hava kirliliği değerlerinin yarı yarıya düştüğünü gözlemliyoruz” diye konuştu.

DAHA FAZLA KİRLİ İLÇELER

İstanbul genelinde özellikle rüzgarın kuvvetli estiği kuzey tarafında belirleme edilen ilçelerin hava kalitesi daha iyi olduğunu ifade eden Doğan, “Trafiğin yoğun olduğu Bağcılar, Mecidiyeköy, Aksaray, Kadıköy ve Göztepe gibi ilçelerde hava kirliliği biraz daha yüksek olabiliyor. Ama içinde olduğumuz dönemde bu ilçelerde de hava kalitesinin iyileştiğini görüyoruz” dedi.

İSTANBUL’DA 38 ÖLÇÜM YERİ VAR

Muhammet Doğan, vatandaşların internet üzerinden bu sonuçları görebileceğini dile getirdi.

Emisyon kaynaklı kirleticilerin hemen hemen hepsinde bariz bir azalma gözlemlediklerini belirten Doğan, “Bu azalmanın srandardı kirleticiye göre değişiyor.

Hava kirliliğinin azalmaya devam etmesi hareketliliğe bağlı, ne kadar az olursa hava kalitesi de iyileşmeye devam eder” diye konuştu.

PM10 DEĞERİ GÜNLÜK 40 MİKROGRAMA İNDİ

Partikül madde PM10’un günlük 50 mikrogramın altında olması gerektiğini ifade eden Doğan, “İstanbul genelinde 1 Mart tarihinde 50 mikrogram srandardınde olan PM10, 10 mikrogramlık azalmayla 20 Nisan gibi 40 mikrograma indi” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM