• DOLAR
  $2.535,4900
 • EURO
  $1,7754
 • ALTIN
  $63.343,8600
 • BIST
  1,1969
Kramp Nedir? Krampa Ne İyi Gelir?

Kramp Nedir? Krampa Ne İyi Gelir?

Sağlık Haber– Kas sisteminde bulunan çizgili ve çizgisiz kas grubunun; olağan temposunun dışında çalışması ile kaslarda anlık sertleşmelerin yaşanması, kramp olarak ifade edilebilir.

Krampa Ne İyi Gelir?

Düzenli olarak spor yapan kişilerde daha fazla görülen kramplar için; profesyonel sporcular, birinci derece risk grubunda olarak değerlendirilir. Vücut sağlıkları için, kramplara ne iyi gelir araştırması yapan hastalar; beslenmelerini ve zararlı alışkanlıklarına kontrol altına alarak, kramp ağrılarından kurtulabilir.

Beslenmenin Kramplar Açısından Önemi

Kramplar; kanlarındaki potasyum ve magnezyum oranı düşük olan hastalarda, kan değerleri normal olan hastalara nazaran daha fazla görülür. Kramp sorunu yaşayan hastalar; potasyum ve magnezyum artırıcı bir diyet programı belirleyerek, normal kan değerlerine sahip olabilir.

Sebze ve kuru baklagiller; potasyum ve magnezyum açısından, zengin besinler olarak kabul edilir. Ara ve ana öğünlere eklenebilen bu tarz besinler, potasyum ve magnezyum artırıcı etkilerinin yanı sıra, kas yapısını dengeleyen ve yağ yakımını hızlandıran yiyecekler olduğu için, tüketimi diyetisyen kontrolünde diyet programına eklenmelidir.

Balık, patates ve yoğurt gibi besinlerin de ana öğünlere eklenmesi gereken diyet programında; diyete uygun beslenen hastalar, 2 haftalık sürecin ardından krampın ağrılarında ciddi oranda azalma görebilir.

Zararlı Alışkanlıklar ve Kramp İlişkisi

Sigara, alkol ve kafein oranı yüksek içecekler; kas yapısını, uzun süre kullanımdan sonra olumsuz olarak etkiler. Alkol ve sigara bağımlılarında, kramplar; zararlı alışkanlıkları olmayan bireylere göre, 2 kat daha fazla olarak gözlemlenir.

Bu durumda, zararlı alışkanlıklarını belirli bir düzeyde tutan ya da tamamen sonlandıran hastalar; kramplara ne iyi gelir araştırması yapmak zorunda kalmadan, hastalığın olası etkilerini en aza indirebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?