• DOLAR
  $2.522,8600
 • EURO
  $1,7722
 • ALTIN
  $63.227,3600
 • BIST
  1,1971
IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Ekonomi Haberleri – Banka işlemleri yapılırken ihtiyaç duyulan ve öğrenilmesi gereken IBAN numarası, ne anlama geldiği, hesaba ait numaraya nasıl ulaşılacağı ve ne işe yaradığı konusunda soru işaretleri ortaya çıkaran bir durum haline gelebilmektedir.

IBAN Numarası Nedir?

İlk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanan IBAN numarası; 2010 yılı itibariyle Türkiye’de birçok işlemde kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Açılımı Uluslararası Banka Hesap Numarası (International Bank Account Number) olan bu sistem banka işlemlerinde kolaylıklar sağlamaktadır. IBAN belirli standartlara uygun olarak sayılarla oluşturulan uluslararası hesap numarası olarak tanımlanmaktadır. Para transferi işlemlerinin doğru, hızlı ve kolay bir biçimde yapılmasını sağlaması için oluşturulan bir sistemdir.

IBAN Numarası Nasıl Oluşur?

IBAN numarası sorgulaması yapılırken doğruluk ölçütlerinden biri hesap numarasının kaç haneli olduğunu bilmektir. Türkiye’de IBAN numarası 26 haneden oluşur ve ilk iki basamağı ülke kodunu oluşturan TR İle başlamaktadır. Farklı ülkelerde bu sayılar değişebilmektedir ancak IBAN numarası en fazla 34 haneden oluşmaktadır. Ülke kodu sonrası 2 hane kontrol kodu olarak bilinmekte ve bu kod IBAN numarasının doğruluğunu ifade etmektedir. Devamında gelen 5 hane ise banka kodunu belirten ve her bankaya göre değişiklik gösteren sayılardır. Bu numaralardan sonra “0” rakamı rezerv olarak ayırıcı bir işlem görür ve kalan 16 hane banka hesap numarasını ifade etmektedir.

IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

IBAN sorgulaması sadece hesabın bulunduğu banka aracılığıyla gerçekleşmektedir. İnternet bankacılığına giriş yapılarak IBAN numarası kolayca öğrenilebilir. Ayrıca ilgili bankanın şubeleri veya ATM aracılığıyla da öğrenebilmek mümkündür. Banka müşteri hizmetleri çağrı merkezi ile iletişime geçilerek IBAN numarası öğrenilebilmektedir. Bir başka yol olarak ilgili bankanın IBAN hesaplama aracı ile banka hesap numarası girilerek bilgilere ulaşılabilmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?